Do produkcji taśm transportujących wykorzystuje się bardzo wiele materiałów. Oprócz stali oraz twardych tworzyw sztucznych bardzo dużą popularnością cieszy się guma. Materiał ten jest niezwykle często wybierany podczas wytwarzania taśm ze względu na swoją uniwersalność. Jakimi cechami wyróżniają się transportery wykonane właśnie z tego elastycznego tworzywa?

Taśmy transportujące z gumy

gumowe taśmy transportująceTego typu taśmy wykonuje się nie tylko z gumy. Stanowi ona jedynie bardzo praktyczną otulinę dla niezwykle wytrzymałego rdzenia. Najczęściej wykonuje się go z włókien szklanych bądź siatek wyprodukowanych z bardzo wytrzymałych tworzyw sztucznych. Tak przygotowany wkład zapewnia taśmie bardzo dużą wytrzymałość oraz niezawodność przez bardzo długi czas. Gumowe taśmy transportujące wyróżniają się nie tylko odpornością na rozerwanie czy ścieranie. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo gładka powierzchnia. To bardzo duża zaleta, ponieważ na tego typu transporterach można układać przeróżne materiały bez obaw o ich uszkodzenie. Stosunkowo duża elastyczność taśmy również jest bardzo pożądaną cechą w czasie produkcji. Nierzadko elementy spadają na transporter z pewnej wysokości, a dzięki sprężystości delikatnie odbijają się tylko od jej powierzchni. Guma tłumi również drgania determinowane przez silnik maszyny wykorzystywanej do transportu, co również w wielu procesach produkcji ma bardzo duże znaczenie.

Gumowe taśmy można też stosunkowo łatwo zamontować i naprawić. Niezbędny jest do tego jednak odpowiedni sprzęt, którym dysponują specjaliści z przedsiębiorstw zajmujących się montażem i naprawą urządzeń do transportu poziomego. Warto jednak pamiętać, że regularnie czyszczona i konserwowana gumowa taśma nie będzie ulegała niespodziewanym awariom i usterkom.