Każdy gabinet medyczny, w którym używa się wielu narzędzi (w tym stomatologiczny), musi posiadać maszyny, które umożliwią szybką i bezproblemową sterylizację wszelkich narzędzi. Aby ten proces mógł być wykonywany na bieżąco, urządzenia te są umieszczane w dogodnych miejscach, a ich rozmiary są na tyle kompaktowe, że mogą być dostosowane do każdego pomieszczenia medycznego. Jakie funkcje posiadają tego typu autoklawy?

Autoklawy – urządzenia do sterylizacji narzędzi medycznych

autoklaw stomatologicznyPodstawowym elementem tego typu maszyn jest przede wszystkim możliwość ustawiania wielu programów sterylizacji. Dzięki nim możliwe staje się sterylizowanie różnego typu i ilości narzędzi, które zostaną umieszczone w zbiorniku tego typu urządzenia. Autoklaw stomatologiczny może zatem być odpowiedzialny za sterylizację wszelkiego rodzaju narzędzi ręcznych, jakie są używane w gabinecie. Tego typu sterylizacja stanowi podstawowy element wytycznych higienicznych, jakie dotyczą placówek stomatologicznych, oraz innych gabinetów zabiegowych. Dzięki pracy tego typu urządzeń możliwe staje się wysterylizowanie narzędzi, które sprawia, że zabijane są wszelkiego rodzaju zarazki, bakterie oraz inne drobnoustroje, które mogą przenosić choroby. Korzystanie z tego typu urządzenia jest wygodne także dlatego, że daje możliwość ustawiania ciśnienia, które stanowi podstawowy element procesu sterylizacji.

Dzięki nowoczesnym maszynom przeprowadzającym sterylizację możliwe jest także sterylizowanie bawełny lub gumy. Umożliwiają to specjalne programy, które pozwalają na niezwykle dokładne dostosowanie procesu sterylizacji do rodzaju umieszczonych w zbiorniku elementów. Dzięki temu, że urządzenia posiadają specjalne certyfikaty, lekarze mają pewność, że ich praca będzie niezakłócona i niezawodna.