Wprowadzenie do użytku rębaków do drewna zmieniło oblicze gospodarowania materiałem drzewnym. Dzięki nim można przetwarzać uważane wcześnie za odpady gałęzie wraz z odrostami. Pozyskane z nich zrębki są obecnie bardzo cenionym surowcem do produkcji pelletu i brykietu opałowego. Branża ogrodnicza wykorzystuje je do kompostowania i ściółkowani, a papiernicza przetwarza na papier.

Rodzaje rębaków spalinowych

wydajny rębak spalinowyRozdrabniacze to urządzenia z różnym rodzajem napędu, który jest wyznacznikiem do podziału na elektryczne, spalinowe i ciągnikowe. Wśród rębaków spalinowych występuje również dalszy podział ze względu na wydajność, moc roboczą, wielkość czy przeznaczenie. Dlatego też wydajny rębak spalinowy to taki, który spełnia oczekiwania użytkownika niezależnie czy będzie to właściciel ogrodu czy dużej firmy. Na rynku znajdziemy ofertę dla bardzo wymagających profesjonalistów i użytkowników domowych. Mimo ogromnych różnic w mocach napędów i możliwości przerobowych wszystkie rębaki spalinowe mają podobną budowę. Do wsadu materiału drzewnego służy lej blaszany opcjonalnie wzbogacany o rozkładany stół podawczy. Dla zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa na końcu leja umieszcza się obrotowe wałki wprowadzające drewno. Sercem maszyny jest wirująca tarcza lub bęben z nożami wykonanymi ze stali narzędziowej. Ilość noży i tarcz jest różna zależnie od mocy silnika spalinowego, oczekiwanej wydajności i maksymalnych średnic drewna do przerobu. Zrębki wyrzucane są blaszaną rurą wyrzutową lub innym kanałem wprost do worków lub koszy. Rębaki występują w formie stacjonarnej lub mobilnej. Dla uzyskania mobilności są montowane na ramach z kołami lub przyczepkach. Mobilność to możliwość bezpośredniej pracy w terenie.

Jeżeli mowa o rębakach spalinowych to należy wspomnieć o jego odmianie dwuwałowej. Jest to tak zwana łuparka do drewna opierająca swoje działanie na dwóch bardzo mocnych ostrzach umieszczonych na dwóch wałach. Łuparka bardzo skutecznie tnie grubsze gałęzie lub cienkie pnie i deski na opał o ustalonej długości. Ogromny obecnie popyt na rębaki sprawił, że oferta producentów jest ogromna i każdy zainteresowany kupnem znajdzie odpowiedni sprzęt.