Żyjemy w takich czasach, gdzie choroby psychiczne oraz zaburzenia nie są już postrzegane, jako te, które określają nas jako osoby niezrównoważone. Oczywiście z każdym problemem natury psychicznej należy podjąć działania wraz z odpowiednim specjalistą. Jednak powiedzenie na głos, że ma się problemy, nie jest na szczęście niczym wstydliwym ani oceniającym.

Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

dobry psychoterapeuta PoznańSzukając odpowiedniej osoby dla siebie brałam kilka czynników pod uwagę. Zależało mi na kimś z mojego miasta. Dobry psychoterapeuta Poznań było najczęstszą wyszukiwaną frazą przeze mnie w trakcie poszukiwań. Na szczęście udało się znaleźć polecanego lekarza szybko i sprawnie. Wiele osób zastanawia się, kiedy należy udać się po pomoc, czy to już ten czas, by zasięgnąć pomocy i rady kogoś znającego się na tym. Moja odpowiedź brzmi, a mówię to z własnego doświadczenia, że nigdy nie jest na to za późno, a najlepiej zapobiegać i zgłosić się już przy obserwacji pierwszych niepokojących objawów. Czynnikami, które decydują o tym, czy ktoś jest bardziej podatny na zaburzenia psychiczne, są na przykład chroniczny stres, nieodpowiednie środowisko, w którym przebywa. Wspomnę jednak, ponieważ uważam, że warto, że do psychoterapeuty nie muszą iść tylko osoby z ciężkimi przypadkami. Psychoterapeuci pracują na terapiach w różnych nurtach i nad różnymi problemami. Niektórzy potrzebują tylko kilku wizyt, by poukładać pewne sprawy w głowie, a nie potrafią zrobić tego samodzielnie.

Psychoterapia pomaga też w leczeniu wszelkich traum po ciężkich przeżyciach. Nie muszą one trwać całe życie; często są to po prostu comiesięczne spotkania. Dla osób w większej potrzebie, terapia może być konieczna w cyklach spotkań tygodniowych. Nie zależnie od tego, z czym przychodzimy do lekarza, nie należy się tego wstydzić.