Przy urządzaniu wnętrz dużą uwagę się poświęca właściwemu doborowi podłóg, które powinny być nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne. Na pewno w łazience, toalecie i kuchni, powinna ona być inna niż w salonie i sypialni.

Do jakich podłóg są stosowane oleje?

olej do podłógPodłogi w domach dzielą się przede wszystkim na naturalne i sztuczne. W łazience powinny być kafelki, które są odporne na działanie wilgoci, natomiast w kuchni można postawić na linoleum czy specjalne panele albo też kafelki. Jednak w pomieszczaniach takich jak sypialnia czy pokój dzienny, lepiej postawić na naturalne drewno, czyli parkiet lub panele z tego materiału. Taka podłoga jest z pewnością bardzo oryginalna i pasująca niemalże do każdego stylu, ale też wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przez wiele lat wyglądała jak nowa. Warto regularnie, czyli co kilka lat stosować specjalny olej do podłóg drewnianych, który nie tylko zabezpiecza, ale także pielęgnuje i może nadawać kolor. Obok lakierowania, olejowanie podłogi jest jednym z najlepszych sposobów na jej ochronę. Zaletą olejów jest to iż mają w swoim składzie naturalne substancje, które głęboko wynikają w drewno. W sprzedaży znajdziemy dwa rodzaje olejów : twardniejące i nietwardniejące. Te pierwsze zawierają dodatki naturalnych lub sztucznych żywić, które przyspieszają proces schnięcia, natomiast drugie ich nie mają i będą dość długo wysychać, co może być ich wadą. Ponadto w sklepach dostępne są oleje połączone z woskami, które tworzą na powierzchni drewna twardą warstwę ochronną.

Tylko odpowiednio pielęgnowana i zabezpieczana drewniana podłoga będzie świetnie wyglądać przez długie lata, ponieważ nie będzie narażona na liczne zniszczenia i zabrudzenia. Oleje pozwalają też drewnianej podłodze oddychać, dzięki czemu zachowana jest  równowaga w pochłanianiu i oddawaniu wilgoci.