Maski przeciwpyłowe i ochronne znajdują zastosowanie w każdym warsztacie i zakładzie przemysłowym, a zwłaszcza na stanowiskach obróbki materiałów. Najprostsze maski przeciwpyłowe chronią przed szkodliwym wpływem osadzania się pyłu i kurzu w płucach, a bardziej wyspecjalizowane maski ochronne przeznaczone są do pracy w najbardziej szkodliwym dla zdrowia środowisku.
Maski ochronne do stanowisk pracy
Najprostsze i najczęściej wykorzystywane papierowe maski ochronne są przede wszystkim wykorzystywane wszędzie tam, gdzie natężenie zapylenia jest niewielkie. Jest to bardzo prosta maska bhp, nie posiada żadnych filtrów czy ograniczników dostępu powietrza, więc jest ona najtańszym wyposażeniem ochronnym, używanym w bardzo różnorodnym środowisku pracy. Do zadań wykonywanych w zapylonym otoczeniu przeznaczone są natomiast maski posiadające jednorazowe filtry pyłowe. Te maski mogą być wykorzystywane wielokrotnie, aczkolwiek należą do akcesoriów o niewielkiej żywotności, i muszą być wymieniane okresowo, najczęściej po tygodniu pracy. Są jednak bardzo tanie, a zaopatrzenie się w duży zapas takowych nie jest zbyt wygórowanym wydatkiem. Piankowe maski przeciwpyłowe, natomiast, znajdują zastosowanie w zakładach pracy oraz hutach metali, gdzie stężenie oparu obróbkowego w powietrzu jest bardzo wysokie. Lakiernicze maski ochronne zapewniają najwyższy poziom ochrony przed szkodliwym wpływem substancji na stanowiskach pracy, i należą do bardzo wielozadaniowych elementów wyposażenia.
Mimo nazwy, mogą one służyć do ochrony zarówno przed oparami lakieru, pyłu, czy substancji chemicznych. W przeciwieństwie do standardowych masek ochronnych, filtry maski lakierniczej mogą być wymienione, dzięki czemu sama maska może być używana przez bardzo długi czas.