Jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje i to , co dla innych jest wyznacznikiem piękna i uroku, dla innych jest symbolem przeszłości, do której nie koniecznie trzeba powracać, chyba, że we wspomnieniach starszych pokoleń o świetności i piękna dawnych sal balowych.

Pozycja plafonów kryształowych we współczesnych trendach budownictwa

plafon kryształowyWe współczesnej tendencji do minimalizmu, prostoty i funkcjonalności wnętrz, nie tylko mieszkalnych, nieczęsto napotykamy na rozwiązania o charakterze klasycznym, nie wspominając o powrocie do estetyki sprzed pokoleń naszych babć czy dziadków. Każde wnętrze jeszcze w wieku xix miało swoje przeznaczenie, a w związku z tym, dopasowaną stylistykę jego wystroju, budującego specyficzny, niepowtarzalny i na długo pozostawiający wspomnienia klimat,dostępny tylko nielicznym. Takim elementem, wzbudzającym zachwyt i podkreślającym prestiż bywalców był plafon kryształowy, który miał spełniać z jednej strony funkcję oświetlenia, które migocząc i odbijając się w kryształach, tworzyło niepowtarzalny charakter, z drugiej zaś był wyrazem bogactwa i przepychu właścicieli, bowiem obok żyrandoli, spotykany był jedynie w salach i salonach osób o wysokiej randze społecznej, a także w miejscach publicznych, propagujących kulturę i sztukę – czyli operach ,teatrach, filharmoniach, które podobnie jak wyżej , nie były dostępne dla każdego, a jedynie elicie, stąd tego typu etykietka, która została przypięta, pewnym elementom wystroju. I obecnie spotyka się formę plafonu, jednak tworzonego już z innego surowca, a jeżeli pojawia się kryształ, to w 80% jest to imitacja z materiału sztucznego.

Bywają jeszcze tego typu formy jak plafon kryształowy, tworzony jednak tylko na zamówienie i niezwykle sporadycznie. Jak więc można wywnioskować,w każdej epoce plafon kryształowy był swoistym symbolem przepychu i bogactwa.

Jesteś zainteresowany? Zajrzyj na stronę: www.lunique.pl