Promienniki i grzejniki wykorzystujące podczerwień do podnoszenia temperatury w pomieszczeniu lub też na stanowisku pracy są bardzo popularnymi urządzeniami. Ich skuteczność jest bowiem nieporównywalnie wyższa niż niż jakiegokolwiek konwencjonalnego urządzenia grzewczego, a wielozadaniowość sprawia, iż są one używane niemal w każdym miejscu.
Promienniki i grzejniki na podczerwień
W przeciwieństwie do bardziej konwencjonalnych urządzeń grzewczych, promienniki wykorzystujące podczerwień nie nagrzewają powietrza w pomieszczeniu, zamiast tego podnosząc temperaturę otaczających je przedmiotów i wyposażenia. W ten sposób, pomieszczenie może być ogrzane znacznie szybciej i skuteczniej niż w przypadku niezbyt wydajnych konwencjonalnych grzejników elektrycznych czy olejowych. Wiele takich urządzeń jest więc zamienianych na promiennik podczerwieni Opinie o urządzeniach używających podczerwieni są z reguły bardzo pozytywne. Sprawdzają się doskonale w prywatnych domach i mieszkaniach, aczkolwiek bardzo często służą również jako źródło ciepła na stanowiskach pracy znajdujących się na zewnątrz, gdzie używane są głównie zimą. Od jakiegoś czasu owe promienniki są również używane jako narzędzia medyczne, zwłaszcza w odmianach emitujących pełne spektrum światła podczerwonego, identycznego jak to w promieniach słonecznych. Są również częstym wyposażeniem do suchej sauny, gdzie umożliwiają znacznie szybsze i równiejsze podnoszenie temperatury wewnątrz kabiny.
Dzięki wysokiej wydajności, są znacznie bardziej energooszczędne niż jakiekolwiek elektryczne urządzenia grzewcze, a wymiana dotychczasowego ogrzewania na sprzęt emitujący podczerwień powoduje znaczący spadek kosztów energii elektrycznej. Z tego powodu, są one coraz częściej standardowym systemem ogrzewania w nowym budownictwie.