Podczas pracy wykorzystujemy nie tylko wyposażenie do nurkowania, ale również sprzęt ułatwiający nawigację na i pod wodą. Echosondy, które umożliwiają określenie wyglądu dna i głębokość wody są jednymi z najprzydatniejszych urządzeń, aczkolwiek nie są tak rozpowszechnione jak mogło by się wydawać.

Urządzenie echolokacyjne od Garmina

echosonda garminEchosondy używane są przede wszystkim przez profesjonalnych wędkarzy, nurków i załóg interwencyjnych pracujących na wodzie, właśnie takich jak nasza. Na wyposażeniu każdego kutra znajduje się echosonda Garmin, bardzo poręczne i kieszonkowe urządzenie, które mimo małych rozmiarów ma ogromne możliwości i w znacznym stopniu ułatwia przygotowanie i przeprowadzenie każdej pracy w wodzie. Echosonda używa bowiem fal ultradźwiękowych do stworzenia trójwymiarowej mapy dna każdego zbiornika wodnego na którym jest wykorzystywana, i umożliwia znacznie prostsze i dokładniejsze zaplanowanie działania. Wędkarze używają tego urządzenia do wykrywania i omijania przeszkód, mogących uszkodzić sprzęt wędkarski lub doprowadzić do jego zablokowania. Najprostsze echosondy tworzą wyłącznie obraz najbliższego otoczenia łodzi, choć nasz model, należący do najlepszych i najbardziej rekomendowanych, ma zasięg około pięciuset metrów, oczywiście zależny od warunków pogodowych oraz wielu innych czynników.

Mapa dna zbiornika wodnego wyświetlana jest na kolorowym ekranie o dużej rozdzielczości, dzięki czemu mapa ciągle pozostaje czytelna i wyraźna, nawet jeśli ekran mapy zostanie zmniejszony w celu użycia innej funkcji urządzenia. Echosonda może również być używana w połączeniu z miernikami temperatury czy nawet analizatorami chemicznymi, przydającymi się podczas usuwania pozostałości po instalacjach czy metalowego złomu z dna akwenu.