Wielu uważa, że piękny ogród wymaga wiele pracy aby wyglądał zawsze zjawiskowo i zachwycał nie tylko nas ale i wszystkich domowników i sąsiadów. Jednak nie jest to do końca prawdą, gdyż można w swoim ogrodzie mieć rośliny, które wymagają jedynie minimalnego wysiłku, a są bardzo efektowne i cieszą oko.

Fioletowa liatra do ogrodu

liatra kwiatPrzez lata pielęgnacji różnych roślin nauczyłam się, że należy dokładnie wybierać rośliny do naszego ogrodu. Nie warto sadzić roślin, które są delikatne i wrażliwe na wszelkie zmiany i wymagają szczególnych warunków uprawowych. Nie oszukując się mało kto z nas ma idealną ziemię i odpowiednią ilość słońca w każdym zakątku ogrodu. Zgodzę się z tym, że jest wiele pięknych roślin, które cieszą nasze oczy i są warte tego aby je pielęgnować, ale nie każdy z nas ma na to odpowiednią ilość czasu. Ja wybieram tylko takie rośliny, które nie wymagają ode mnie wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jedna z moich ulubionych roślin jest liatra kwiat ten pięknie zdobi ogrody przydomowe i urozmaica rabaty. Jest też rośliną miododajną. W czasie gdy kwitnie przylatuje do niej wiele owadów między innymi pszczoły, motyle trzmiele. Liatra to kwiat o ciekawym wyglądzie, dostępna jest w trzech kolorach różowym, fioletowym i białym. Kwiat ten nie wymaga specjalnej pielęgnacji, oraz nie ma dużych wymagań glebowych. Roślina ma bulwy, które magazynują wodę stąd roślina odporna jest na suszę. Roślina lubi stanowiska słoneczne i nie lubi ciężkiej ziemi, która trzyma dużo wilgoci. Jej bulwy mogą wtedy gnić. Preferuje za to gleby suche, piaszczyste i żwirowe. Roślina jest również mrozoodporna. Nie trzeba jej nawozić lecz aby ładnie zakwitła warto raz w roku zasilić ją nawozem organicznym o wolnym działaniu.

Jeśli jak ja jesteś zwolennikiem łatwych w uprawie bylin, polecam zakup liatry, Kwiat ten rozmnażanie się przez podział bulw, a jedyne co może jej zaszkodzić to podgryzanie przez małe gryzonie oraz ślimaki. Na jesień można ją przyciąć by na wiosnę zagęściła swoje liście. By ochronić roślinę przed szkodnikami należy umieścić jej bulwy w specjalnych koszykach.