W każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka – kilkanaście biur rachunkowych, ponieważ ich usługi są bardzo popularne. Wielu przedsiębiorców decyduje się na nie ze względu na cenę abonamentu, ale to nie jedyna ich zaleta.

Jaki jest zakres usług księgowych?

usługi księgowe BydgoszczBardzo dużo firm decyduje się na współpracę z biurami rachunkowymi, ponieważ ich usługi mają kompleksowy charakter. To bardzo ważne dla niejednego przedsiębiorcy, ponieważ mogą oni w jednym miejscu załatwić wiele spraw związanych z finansami i rachunkami. Jeżeli chcemy mieć profesjonalne usługi księgowe Bydgoszcz jest miastem, w którym działa kilkadziesiąt takich firm. Zatrudniają one nawet kilku głównych księgowych, którzy w ciągu miesiąca rozliczają od kilkunastu do kilkudziesięciu przedsiębiorców. Przeważnie są odpowiedzialnie za księgowania i wyliczania podatków, a sprawami pracowniczymi zajmują się kadrowi. Priorytetem dla głównego księgowego jest prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Czasem zdarzają się firmy, które wymagają prowadzenie karty podatkowej czy ryczałtu i również należy to do obowiązków księgowego. Dla kadrowych najważniejsze jest sporządzanie listy płac oraz prowadzenie akt osobowych pracowników, łącznie z wystawianiem niezbędnych druków, formularzy czy zaświadczeń. Biura księgowe coraz częściej zatrudniają także doradców, który zajmują się optymalizacją podatków w firmie. Jak widać zakres obowiązków może być bardzo szeroki.

Wśród argumentów przemawiających za wyborem biura rachunkowego na pewno należy wymienić wysokość abonamentu, która często stanowi połowę średniego wynagrodzenia samodzielnego księgowego czy kompleksowy charakter usług księgowych.