To na czym śpimy średnio przez osiem godzin na dobę, ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Możemy spać nawet więcej godzin, ale jeżeli nasz materac będzie niewygodny, to po obudzeniu będziemy się niekomfortowo czuli.

Rozmiary piankowych materaców

materace piankowe 160x200Od dobrych kilku lat znacznie rośnie popularność piankowych materaców. Dzieje się tak za sprawą nieco niższej ceny niż modeli sprężynowych i większej elastyczności w kwestii znalezienia nietypowego rozmiaru materaca. Piankowe są maszynowo cięte na pożądaną długość i szerokość, a sprężynowych nie można zrobić w innym rozmiarze niż ogólnie dostępne w sklepach. Pianka ponadto jest znacznie lżejsza, dzięki temu każdy sobie poradzi ze składanym łóżkiem właśnie z takim podłożem do spania. Materace piankowe 160×200 doskonale pasują do mniejszych modeli łóżek dwuosobowych. Jeżeli posiadamy w sypialni łoże małżeńskie, to bez problemu w sklepach dostaniemy materace o wymiarach nawet dwieście na dwieście centymetrów. Pianka poliuretanowa, z jakiej są wykonane powyższe materace, posiada właściwości antyalergiczne, a więc nie musimy się obawiać gromadzących w nich roztoczy, bakterii, grzybów, czy pleśni. Materac jest wykonany z kilku warstw, które mają zachowaną właściwą perforację, zapewniającą doskonałą wentylację, dzięki której nie spocimy się podczas snu. Dla osób lubiących spać na twardych podłożach, najlepsza będzie twarda pianka, zapewniająca optymalne podparcie kręgosłupa. Dla dzieci i dorosłych najczęściej są polecane materace ze średnio twardej pianki.

Sprężynowe materace są najczęściej wykonane w jednej wysokości, przez co nie dopasujemy ich do każdej ramy łóżka. Natomiast piankowe są dostępne w kilku wymiarach jeżeli chodzi o ich wysokość. Mogą mieć dziesięć, piętnaście, albo dwadzieścia pięć centymetrów.