Nie da się ukryć, że w polskich firmach ostatnimi czasy zaczyna stale brakować pracowników. Co ciekawe nie chodzi tutaj o osoby z wyższym wykształceniem, które by miały zajmować wysokie stanowiska. Bardzo często firmy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, którzy na co dzień mieliby wykonywać bardzo proste prace manualne. Często rozwiązaniem problemu jest zatrudnianie obcokrajowców.

Zatrudnianie Ukraińców w Polsce

jak szukać pracownika z ukrainyPoszukiwania pracowników często rozpoczynają się od zgłoszenia takiego zapotrzebowania do Urzędów Pracy. Jeśli w takim urzędzie zarejestrowane są osoby, które spełniają wymagane kryteria to często są one wysyłane na rozmowę kwalifikacyjną. Niemniej jednak często bywa tak, że w Urzędach Pracy rejestrują się osoby, które do Polski przyjechały jedynie na jakiś czas i potrzebują wówczas ubezpieczenia. Takie osoby nie planują w Polsce szukać pracy. W związku z tym pracodawcy poszukujący pracowników niejednokrotnie muszą decydować się na zatrudnianie obcokrajowców. Wybór dość często pada na Ukraińców, którzy do naszego kraju przyjeżdżają bardzo chętnie. Zapewne wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym jak szukać pracownika z Ukrainy. Otóż najlepszym pomysłem może być skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnych. Działają one obecnie w wielu miastach w całej Polsce. Zajmują się natomiast wyszukiwaniem odpowiednich dla nas pracowników poza granicami naszego kraju.

Zatrudnianie Ukraińców nie jest obecnie tak bardzo skomplikowanym procesem jak było z tym do niedawna. Chodzi o to, że polskie prawo przewiduje wiele ułatwień, które mogą sprawić że zatrudnienie obcokrajowca wcale nie będzie się wiązało z dużymi komplikacjami. Do Polski oprócz Ukraińców przyjeżdża również mnóstwo osób z takich krajów jak Indie, Nepal czy Bangladesz.