Sprzęt odgrywa w dzisiejszych czasach olbrzymią rolę niemal każdej dziedzinie sportu. Nowinki techniczne pozwalają na poprawianie wyników skoczkom narciarskim, pływakom czy lekkoatletom. Globalizacja sprawiła, że przewaga technologiczna nie trwa dłużej niż jeden sezon, a co roku każdy chce zaskoczyć konkurencję czymś nowym. Nawet sportowcy obdarzeni największym talentem muszą dysponować najlepszym sprzętem, by wygrywać.

Kolce do lekkoatletyki

kolce lekkoatletyczneNowinki techniczne są również stałym elementem rywalizacji w królowej sportów, czyli lekkiej atletyce. Zawody na stadionach lekkoatletycznych odbywają się najczęściej na tartanie, dlatego kolce lekkoatletyczne w ofercie producentów muszą odpowiadać potrzebom sportowcom z różnych dyscyplin. Cechą wspólną butów każdego lekkoatlety jest przyczepność, jednak każda konkurencja wymaga osiągnięcia innego efektu. Dla biegaczy długodystansowych kolce mają najmniejsze znaczenie, ponieważ będą oni w stanie nadrobić ewentualne straty podczas trwania swojej konkurencji. Inaczej wygląda sytuacja sprinterów, dla których kluczowy jest start i jak najszybsze osiągnięcie maksymalnej prędkości. Dla skoczków w dal ważna będzie możliwość wykorzystania osiągniętej na rozbiegu prędkości do jak najmocniejszego wybicia się. Podobny mechanizm starają się osiągnąć zawodnicy rzucający oszczepem, którzy dzięki kolcom mogą przełożyć osiągniętą szybkość na szybkość wyrzutu, dzięki nagłemu zatrzymania swojego ciała.

Lekka atletyka, chociaż nie jest już tak samo popularna jaki kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, przeżywa pewnego rodzaju renesans i jest uprawiana przez coraz większą ilość młodych ludzi, nie tylko na lekcjach wychowania fizycznego. Możliwość korzystania z takich udogodnień jak kolce do lekkiej atletyki pozwala im na osiąganie coraz lepszych wyników, co zachęca ich do dalszego rozwoju i tym samym zwiększa popularność tej dziedziny sportu.