Własny akwen wodny w ogródku to nie lada frajda, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Któż z nas nie marzył kiedyś, aby w upalny letni dzień móc schłodzić się we własnym basenie, we własnym ogrodzie przy domu, nie musząc wybierać się na basen miejski, jezioro czy inne kąpielisko? Jednak basen to nie same przyjemności, ale także obowiązki.

Elementy odpowiadające za porządek w basenie

odkurzacze basenoweUtrzymanie basenu w czystości, a wody w idealnej przejrzystości to podstawowy obowiązek każdego posiadacza własnego basenu. Niezależnie od tego, czy zbiornik jest niewielki, czy też posiada imponujące rozmiary, trzeba o niego dbać. Podstawą jest tu sprawna filtracja wody, która pozwoli na pozbycie się większości zanieczyszczeń. Pompę obsługującą instalację filtrującą należy dopasować do wielkości zbiornika. Moc pompy musi uwzględniać także pojawiające się z czasem zabrudzenie przewodów, którymi płynie woda. Jednak sama filtracja nie wystarczy. Są miejsca w każdym zbiorniku, gdzie ruch wody jest niewielki i tam właśnie mogą zbierać się nieczystości. Zabrudzeniom ulegają także ścianki zbiornika. Wszystko to należy regularnie czyścić. Za takie właśnie prace odpowiadają odkurzacze basenowe. Urządzenia te pozwalają na odkurzenie całej powierzchni basenu bez konieczności spuszczania wody ze zbiornika. Spuszczanie wody w celu wyczyszczenia ścianek również nie będzie konieczne. Nie jest to bowiem wyjście ekonomiczne (ponowne napełnienie basenu wodą to niemałe koszty), ani ekologiczne (niepotrzebne zużycie wody, która obecnie staje się towarem deficytowym). Odkurzacze basenowe to zarówno proste urządzenia manualne, którymi sprawnie odkurzymy niewielki zbiornik, jak i urządzenia automatyczne. Te drugie to idealne rozwiązanie do dużych basenów, z uwagi na oszczędność czasu i energii.

Sprawna filtracja oraz urządzenie do odkurzania zbiornika to dwa podstawowe elementy mające na celu zapewnienie czystości naszego akwenu. Przyda się także siatka na wysięgniku, która incydentalnie posłuży do wyłowienia dryfujących śmieci. Odrębnym tematem jest także chemia basenowa, czyli komplet środków i preparatów, które zadbają o odpowiednie parametry naszej wody.