W obecnych czasach niemal każdy rolnik stosuje różnego rodzaju nawozy do gleby. Mogą być to nawozy naturalne, jak również chemiczne, a ich typ należy dostosować do tego, z jakimi problemami boryka się gleba na danym polu. Obecnie bardzo popularne stało się wapnowanie.

Zalety nawożenia gleby wapnem tlenkowym

wapno nawozowe tlenkoweW obecnych czasach bardzo trudne jest znalezienie gospodarstwa, na którym nie byłyby stosowane różnego rodzaju nawozy. Wynika to z faktu, że ze względu przede wszystkim na mocno zużycie gleb w Polsce, jak również bardzo zmienna pogodę, bardzo szybko pogarsza się ich jakość. Szczególnym problemem jest znaczny wzrost kwasowości gleby w ostatnich latach, dlatego tak popularne stało się wapno nawozowe tlenkowe. Taki typ nawozu ma najbardziej widoczne zalety jeżeli chodzi o obniżenie wartości PH w głębie, do poziomu który będzie gwarantował bardzo równomierny wzrost upraw. Po za tym stosowanie nawozów wapniowych może bardzo pozytywnie wpłynąć na aktywność organizmów żywych żyjących w gębie, co również może znacznie poprawić jej jakość. Oprócz tego stosowane wapnowania może przynieść bardzo pożywne rezultaty, jeżeli chodzi o ograniczenie odkładania się metali ciężkich w uprawach, co jest szczególnie ważne w przypadku pół, znajdujących się blisko dróg. W obecnych czasach bowiem, coraz trudnej znaleźć jest glebę, która znajdowałaby się w znacznym oddaleniu od szlaków komunikacyjnych. Jak więc widać stosowanie nawozów wapniowych może przynieść znaczne poprawienie właściwości gleby, co z kolei może przynosić ze sobą znaczy wzrost wydajności danego gospodarstwa.

W obecnych czasach niezadbanie o właściwe nawożenie gleby może przynieść że sobą bardzo poważną konsekwencje. Dlatego też tak ważne jest stosowanie odpowiednich nawozów dostosowanych do gleby na naszym polu i problemów z nią. Przykładowo, wapnowanie może obniżyć kwasowość gleby.