Sposoby na ogrzanie niewielkiego mieszkania są bardzo proste. Wiążą się one zazwyczaj z instalacją centralnego ogrzewania lub zakupem klimatyzatora. Jednak w jaki sposób ogrzewa się obszerne magazyny, hale lub galerie handlowe? Najlepiej zrobić to przy pomocy dużych aparatów grzewczo-wentylacyjnych tzw. dmuchaw, które wprowadzają do wnętrza pomieszczenia ciepłe powietrze.

Stosowanie nowoczesnych nagrzewnic w przemyśle i handlu

jagaDmuchawy inaczej zwane nagrzewnicami są idealnym rozwiązaniem dla przemysłu, rolnictwa oraz handlu. W zależności od użytej do ich działania energii mogą być elektryczne, gazowe oraz olejowe lub wodne. Każde z nich są potrzebne i mają swoje zastosowanie. Najbardziej znane, nowoczesne nagrzewnice zasilane są wodą. Zasięg ciepłego powietrza w tego typu dmuchawach to około 10-15 metrów. Posiadają jedno, dwu lub trzyrzędowe wymienniki, które mają wpływ na efektywność wymiany ciepła. Natomiast efektywność elektryczna urządzenia zależy przede wszystkim od silnika wentylatora, który został w nim użyty. Kupując nagrzewnicę powinno się zwrócić szczególną uwagę na zapotrzebowanie mocy grzewczej oraz właśnie na zużycie energii elektrycznej. Obecnie nowoczesne dmuchawy posiadają silnik kumulowany, dzięki któremu do efektywnej pracy urządzenia potrzeba około 50% mniej prądu niż w starszych modelach. Ważna w nagrzewnicy jest także możliwość regulacji nadmuchu i temperatury. Służy do tego specjalny panel sterujący.

Jeżeli nagrzewnica wyposażona jest w komorę mieszania, jej zastosowanie jest podwójne. Może ona być również urządzeniem do wentylacji. Po zakupie urządzenia należy także pamiętać o jego serwisie. Konserwację urządzenia powinno się przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku. Dotyczy to zarówno dmuchawy jak i wentylatora.

Informacje pochodzą z www.jaga.com.pl