Jak powszechnie wiadomo, Japonia jest krajem znajdującym się w Azji, a konkretniej na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku. Powszechnie nazywa się ją również mianem Kraju Kwitnącej Wiśni za sprawą pięknych widoków każdorocznej wiosny. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale można się w niej zaopatrzyć również w ciekawe posłanie – w futony.

Japońskie materace – futony

FutonJak wiadomo w Europie oraz Stanach Zjednoczonych najczęściej używane są łóżka ze stelażem podtrzymującym materac, który może być zarówno miękki, jak i twardy w zależności od preferencji. Ciekawą alternatywą dla tego typu konstrukcji mogą okazać się tak zwane futony. Futon jest tradycyjnym japońskim posłaniem, które, co warto dodać, charakteryzuje się usytuowaniem na ziemi, a konkretniej na specjalnej macie. Jej wykorzystanie jest konieczne, aby japoński materac w kontakcie z podłogą nie uległ zniszczeniu poprzez pleśń, która mogłaby wystąpić ze względu na wchłaniany przez futony pot użytkownika podczas snu. Tego typu rozwiązania okazują się wyjątkowo zdrowe dla kręgosłupa, choć oczywiście osoby nieprzyzwyczajone do tego rodzaju spania muszą do tego przywyknąć. Jeszcze jedną, niewątpliwą zaletą futonów jest możliwość ich złożenia i schowania na przykład do szafy. Dzięki temu rozwiązaniu zajmują zdecydowanie mniej miejsca i idealnie nadają się do mniejszych mieszkań, co z resztą jest wykorzystywane w ich ojczyźnie – Japonii.

Futony są ciekawymi alternatywami dla materacy osadzonych na stelażach, czyli łóżkach. Zapewnią zdrowy i wygodny sen, a warto dodać, że obecnie produkowane japońskie posłania występują w zróżnicowanych wariantach. Na rynku dostępne są na przykład futony w wersji zarówno twarde, jak i miękkiej – w zależności od preferencji ich przyszłego użytkownika.