XXI wiek stał się okresem, w którym niemalże codziennie słyszymy wiadomości dotyczące ochrony środowiska naturalnego, stanowiącego bezpośrednie otoczenie człowieka. Jednym z niezwykle popularnych tematów stało się pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii. Mimo, że niewiele osób prywatnych zainwestowało, w takie rozwiązania, to na poziomie miejskim stają się one co raz częściej widoczne. 

Latarnie solarne do oświetlania ulic 

profesjonalne latarnie solarneOświetlenie miejskie pełni niezwykle ważną rolę zarówno w kwestii bezpieczeństwa drogowego w kwestii zarówno samochodów jak i pieszych. Latarnie miejskie oświetlają nie tylko miejsca stanowiące zagrożenie jak przejścia dla pieszych, słabo widocznych przystanków autobusowych, ale także miejsc używanych codziennie przez mieszkańców takich jak place zabaw czy często uczęszczane niewielkie alejki. Profesjonalne latarnie solarne są znakomitym rozwiązaniem na obniżenie kosztów za zużycie energii ale także alternatywą dla latarni miejskich w miejscach trudno dostępnych, gdzie doprowadzenie energii elektrycznej jest wysoce nieopłacalne. Instalacja lamp solarnych jest procesem prostym i nie wymagających długotrwałych konsultacji z zakładem energetycznym. Zestawy wyposażone w żelowe akumulatory zasilane promieniowaniem słonecznym stanowią autonomiczne jednostki gotowe do natychmiastowej pracy tuż po ich zainstalowaniu. Czas pracy latarni solarnej to około 10 godzin na dobę. Ponadto w okresie gdzie promieniowanie słoneczne nie jest wystarczająco silne energia zgromadzona w akumulatorze pozwala na prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym odpowiednie oświetlenie terenu na okres 10 dni. Poza zastosowaniem latarni solarnych na poziomie miejskim, każdy właściciel ogrodu może wykorzystać znacznie mniejsze latarnie do oświetlenia własnego ogrodu nie zużywając przy tym energii elektrycznej.

Inwestycje w zieloną energię z pewnością są jednym ze sposobów na zatrzymanie postępującej degradacji środowiska naturalnego. Wprowadzane przez właściwe organy przepisy powodują zaostrzenie w kwestii produkcji energii elektrycznej. Wywnioskować można, że latarnie solarne staną się w najbliższym czasie poważną konkurencją dla tradycyjnego oświetlenia ulicznego.