Co zrobić w przypadku, gdy nasze zęby – mimo usilnych starań – mają liczne przebarwienia lub są bardzo nierówne? Jedną z opcji jest udanie się do stomatologa i po skonsultowaniu się z nim podjęcie decyzji o założeniu tak zwanych licówek. Czym właściwie są licówki i jakie warunki trzeba spełnić, by móc je użytkować?
Rodzaje licówek i ich cechy
Istnieje kilka typów licówek: kompozytowe, ceramiczne, porcelanowe oraz pełnoceramiczne (najdroższe). Pierwszy rodzaj jest mniej wytrzymały od trzeciego i należy go wymieniać około dwóch razy częściej. Wszystko jednak zależy od nas samych – a dokładniej od tego, czy prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej i przestrzeni międzyzębowych. Licówki kompozytowe wykonywane są z tego samego materiału co klasyczne wypełnienia ubytków i można dostosować ich wygląd kolorystyczny do naturalnego odcienia naszego uzębienia. Założenie licówek, bez względu na ich rodzaj, wymaga szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz właściwego przygotowania powierzchni zębów, m.in. usunięcia kamienia i osadu poprzez piaskowanie. Aby wykonać licówki w Warszawie, trzeba liczyć się z kosztami rzędu od czterystu do tysiąca dwustu złotych za sztukę, zależnie od preferowanego rodzaju. Oczywiście nie można zapominać o tym, że każdy dentysta ma własny cennik, więc najlepiej już na samym początku zapytać swojego lekarza o orientacyjny koszt całej procedury.
Licówki mogą być dobrym sposobem na zakrycie większości niedoskonałości, w tym również na zniwelowanie zbyt dużej odległości między zębami. Dzięki zainwestowaniu w ten zabieg można znacząco poprawić estetykę wyglądu swoich zębów, a tym samym odzyskać komfort uśmiechania się. Nie każda osoba może jednak zostać do niego zakwalifikowana, chociażby w przypadku gdy ma krzywy zgryz lub regularnie zaciska szczękę w trakcie snu.