Każdego dnia praktycznie na całym świecie wykorzystywane są urządzenia pozwalające zapewnić określone właściwości i parametry. Dotyczy to w szczególności utrzymywania zadanej temperatury, która musi być stała ze względu na chociażby jak najdłuższe zachowanie świeżości żywności. Jest to niezwykle istotne ponieważ niektóre produkty muszą być przechowywane w temperaturach bliskich zera.

Parametry agregatów chłodniczych

agregaty chłodniczeŻeby to można było zrealizować należy wykorzystać specjalistyczne sprzęty i urządzenia. Najczęściej stosowane są agregaty chłodnicze, które zapewniają wymaganą temperaturę w ladach chłodniczych, zamrażarkach, chłodziarkach napojów czy osuszaczach powietrza. Agregaty składają się z kilku podstawowych elementów do których zaliczyć można między innymi: parownik, sprężarka, skraplacz czy zawór rozprężny. Tego typu urządzenia zapewniają odpowiednią temperaturę poprzez różne przemiany termodynamiczne. Utrzymują one stabilną wartość przez długi czas co jest przede wszystkim wykorzystywane w przemyśle spożywczym. Jak każde inne urządzenie elektryczne posiadają one swoje parametry, które w dużej mierze definiują obszar zastosowania poszczególnych modeli. Można tutaj wspomnieć chociażby o nominalnym przepływie powietrza, wydajności przy określonej temperaturze czy napięciu zasilania. Większe jednostki wymagają bowiem zasilania z trzech faz.

Bardzo ważne są również wymiary urządzenia oraz jego waga. Na podstawie tego można wybrać dogodne miejsce montażu, które umożliwi zapewnienie nominalnej wydajności i skuteczności. Jak widać obecnie wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie wymaganej i stabilnej temperatury. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie świeżości chociażby produktów spożywczych w różnych branżach.